а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врабец

мн. врапци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5751
Малечка сива птица што живее во населени места;
Латински: Passer domesticus Англиски: sparrow
Употреба: Зоологија
Примери:
На трнчето беше слетал врабец.
Изведенки
1. врабица ж.
мн. врабици
2. врапченце ср.
мн. врапченца
дем.
3. врабечки прид.
врабечкиот
4. врабешки прид.
врабешкиот

FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК