а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вражји

вражјиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34277
1. Што се однесува на враг.
Англиски: devilish
Примери:
Вражја сила.
2. Што е лош, проклет.
Англиски: damned
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вражја живеачка.
Вражји очи.