а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вразуми

вразумат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15388
1. Влијае врз некого да биде разумен, да постапува разумно.
Англиски: bring to reason Албански: mbush mëndjen, sjell në vete
Примери:
Него татко му не го вразумил, па ти ќе го вразумиш.
Годините го вразумија него.
2. (се вразуми) Се свести што прави, се опамети.
Англиски: come to reason Албански: mbushet mend
Примери:
Мислев дека ќе се вразумиш и ќе престанеш со глупостите.
Кога луѓето би се вразумиле, не би имало толку многу несреќи.
Изведенки
1. вразумува несв.
(се) вразумуваат
2. вразумување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК