а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врами

врамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14248
1. Стави во рамка.
Англиски: frame Албански: fus në kornizë
Примери:
Тој ја врами својата семејна фотографија.
2. Стави во нешто, загради, затвори.
Англиски: frame Албански: fus në kornizë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Каменот беше врамен во бел квадрат од вар.
Изведенки
1. врамува несв.
врамуваат
2. врамување ср.
глаг. им.