а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врана

мн. врани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8053
Вид птица со црни или сиви перја која живее околу населени места.
Латински: Corvus cornix Англиски: hooded crow
Примери:
Една врана леташе над езерото.
На гранките се собираат јата црни врани.
Изрази
Врана на врана очи не копа - лош човек нема да му напакости на друг лош човек.