а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вранец

мн. вранци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46215
1. вран, црн коњ
Англиски: black stallion Албански: hamshor i zi
Употреба: Зоологија
Примери:
Човекот го јаваше тенконогиот вранец.
Кочијата ја влечеа два вранци.
2. Вид црно грозје од кое се произведува истоимено вино.
Албански: vranec
Употреба: Гастрономија