а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

враноса

враносаат
Вид збор: Глагол, свршен
поцрни
Англиски: blacken
Примери:
Сончогледите беа враносани.
Изведенки
1. враносува несв.
враносуваат
2. враносување ср.
глаг. им.