а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врапит

врапитиот
Вид збор: Придавка
Што е остар, брз.
Англиски: energetic
Примери:
Имаме врапит поглед.
Беше врапит во движењата.
Изведенки
врапито прил.
Пример: Црташе врапито.