а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратар

мн. вратари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16058
Лице што го следи, го контролира влезот во зградата или во определен простор.
Англиски: doorman
Примери:
Вратар во претпријатието.
Изведенки
1. вратарка ж.
мн. вратарки
2. вратарски прид.
вратарскиот