а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врата

мн. врати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 236
1. Направа што затвора или отвора некој отвор низ кој се влегува и излегува од соба, куќа, двор, градина и др.
Англиски: door Албански: derë, portë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Потропа на вратата од одајчето.
Излегува и ја треснува вратата.
Чкртна со вратата.
влезна врата
еднокрилна врата
двокрилна врата
споредна врата
2. Отворот низ кој се влегува и излегува.
Англиски: entrance Албански: derë, hyrje
Примери:
Застана на вратата од пондилата.
3. Пола, крило од мебел.
Англиски: door Албански: derë
Примери:
Врата на шкаф.
4. Тесен премин во планински крај, на река, на море.
Англиски: passage Албански: kalim
Употреба: Географија
Изрази
Влегува на голема врата - без стеснување, во полн залет, со сета сила, сите да знаат и да разберат.
Влегува на мала врата - постигнува нешто по заобиколен, нередовен пат.
Му ја покажа вратата - истера некого.
Зад затворена врата - без присуство на јавноста.
Ние за волкот, а волкот на врата - се кажува за некој што се појавува во моментот кога се зборува за него.
Затвори ја вратата од другата страна - излези надвор.
Изведенки
1. вратиче ср.
мн. вратичиња
дем.
2. вратичка ж.
мн. вратички
дем.
3. вратиште ср.
мн. вратишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК