а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врачи

врачат; врачил; врачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11401
Предаде на рака; додели нешто.
Англиски: hand over
Примери:
Врачи жалба.
Врачи писмо.
Му врачи награда.
Изведенки
1. врачува несв.
врачуваат
2. врачување ср.
глаг. им.