а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врбовина

мн. врбовини
Вид збор: Именка, женски род
Врбово дрво.
Англиски: willow wood Албански: dru shelgu
Употреба: Ботаника
Примери:
Од сува врбовина не можеше да помине.