а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врбовица

мн. врбовици
Вид збор: Именка, женски род
1. врбушка
Англиски: willow rod Албански: shelg
2. Реси што наликуваат на врбови лисја.
Албански: thekë në formë shelge
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК