а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвовинка

мн. врвовинки
Вид збор: Именка, женски род
Плод од овошје или зеленчук што останал на крајот на сезоната, по бербата.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги прибираат последните врвовинки од уште неосланетите пиперки и патлиџани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК