а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врволица

мн. врволици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19429
1. Множество луѓе, многу народ, поворка.
Англиски: crowd Албански: turmë
Примери:
Врволицата влезе во центарот на градот извикувајќи пароли.
Од сите страни надоаѓаа врволици жени и деца.
2. Голем број, множество живи суштества.
Англиски: crowd Албански: turmë, grumbull
Примери:
Врволица од животни.