а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врволка

(се) врволкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44379
Се вртка, шета ваму-таму.
Англиски: roam
Примери:
Се врволкаа луѓе цел ден и цела ноќ.
Му заповеда да не се враќа и да не му се врволка пред очи.
Низ ходникот се врволкаат војници.
Изведенки
врволкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК