а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвушка

мн. врвушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51018
Врв, обично на дрво.
Англиски: top
Примери:
Над врвушките на дрвјата се наѕираше денот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК