а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвчи

(се) врвчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38377
Непрекинато поминува, се ниже, се точи.
Примери:
Автомобилите се врвчат пред децата.
Се врвчеа луѓе со саати.
Изведенки
врвчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК