а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вргали

(се) вргалат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38696
1. Зјапа, нападно гледа во нешто, во некого.
Англиски: gawp Албански: ngul sytë
Употреба: Разговорно
Примери:
Збунето се вргали во дланките.
Се вргали по војниците.
2. Се тркала, се прпелка по песок и сл.
Англиски: roll Албански: rrokulliset
Употреба: Разговорно
Примери:
Се вргали во пепелта.
Изведенки
вргалење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК