а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вредносен

вредносни
Вид збор: Придавка
Ранг: 16505
Што се однесува на вредност, што има вредност.
Англиски: valuable
Примери:
Вредносни хартии.
Вредносен суд.
Вредносен систем.