а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вредност

вредноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 932
Утврдена цена на нешто.
Англиски: value Албански: vlerë
Употреба: Економија
Примери:
Колкава е вредноста на куќава?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК