а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреднува

вреднуваат; вреднувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10028
Оценува, определува вредност.
Англиски: evaluate
Употреба: Економија
Примери:
Високо го вреднуват делото.
Како е вреднуван нивниот вложен труд?