а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врека

врекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31195
1. За животно - испрекинато пушта глас, се огласува.
Англиски: shriek Албански: bërtas, piskas
Употреба: Зоологија
Примери:
Козата цел ден врека.
Така врека зајак кога го дави лисица.
2. вреска
Англиски: scream, squeal Албански: piskas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Врекаат пијани гласови.
Изведенки
врекање ср.
глаг. им.