а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врекло

мн. врекловци
Вид збор: Именка, машки род
Лице или животно што врека.
Употреба: Пејоратив
Примери:
Малите врекловци цел ден си играа пред зграда.
Изведенки
врекла ж.
мн. врекли