а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врекне

врекнат; врекни, врекнете; врекнав, врекна, врекнаа; врекнал; врекнат; (ќе) врекнев, (ќе) врекнеа; (ќе) врекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11391
1. Викне, дигне врева.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Врекна со висок глас.
2. (се врекне) Свика некому.
Англиски: yell Албански: bërtas,
Примери:
Им се врекна во лице.
Изведенки
1. врекнува несв.
(се) врекнуваат
2. врекнување ср.
глаг. им.