а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врел

врели
Вид збор: Придавка
Ранг: 1866
1. Што е многу топол, жежок.
Англиски: hot, boiling
Примери:
врела вода
врело кафе
врела пепел
врела смола
2. Што е страстен, што изразува силно чувство.
Англиски: passionate
Употреба: Преносно значење
Примери:
врела љубов
врела душа
врел шепот
врел поздрав
Изведенки
врело прил.