а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

времеплов

мн. времеплови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20714
Тек на историски настани што траеле во долг временски период.
Англиски: time travel
Изведенки
времепловец м.
мн. времепловци