а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вретенарка

мн. вретенарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44197
1. вретенар
Албански: boshtare
2. Слатководна речна риба со издолжено и вретенесто тело;
Латински: Aspro asper Англиски: perch Албански: lloj peshku në formë boshti
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК