а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вроден

вродениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9341
Што постои од создавањето, што се носи од раѓање.
Англиски: inherited
Примери:
Вродена слабост.
Вродена болест.
Вродена мана.
Изведенки
вроденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК