а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врсник

мн. врсници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3185
1. Лице што е на иста врст, што е родено во иста година или е од приближно иста возраст со некого.
Примери:
Јас и моите врсници учевме шест дена во неделата.
2. Лице или елемент што е на ист или сличен ранг со некого или нешто.
Англиски: peer
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јавноста го смета и за своевиден демократски врсник на самостојна Македонија.
Изведенки
1. врсничка ж.
мн. врснички
2. врсниче ср.
мн. врсничиња
дем.