а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врталиште

мн. врталишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38905
1. Место каде што често се наминува.
Албански: vendtubim
Примери:
Охрид отсекогаш ми беше најмилото врталиште.
2. прибежиште, засолниште
Англиски: shelter Албански: vendstrehim
Примери:
Во манастирот луѓето нашле врталиште и корка леб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК