а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртоглав

вртоглавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21441
Што предизвикува вртоглавица; многу брз.
Англиски: mind-boggling
Примери:
Вртоглава брзина.
Вртоглави успеси.
Изведенки
1. вртоглаво прил.
Пример: Вртоглаво се спушти.
2. вртоглавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи