а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вруќина

мн. вруќини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48529
горештина, жештина, врелина
Англиски: heat Српски: врућина
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Надвор е вруќина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК