а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вруќи

вруќат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 53063
1. Загрева прави нешто да биде жешко.
Англиски: heat up Албански: nxehë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го вруќи чајот.
2. (се вруќи) Станува вруќ.
Албански: nxehet
Примери:
Се вруќи времето.
Изведенки
вруќење ср.
глаг. им.