а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршачка

мн. вршачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53606
1. Жена што врши жито.
Албански: shirëse, korrëse
Употреба: Земјоделство
2. машина за вршење
Англиски: threshing-machine Албански: makinë shirëse
Употреба: Земјоделство
3. вршидба
Албански: shirje
4. Заемно ветување на момче и девојка дека ќе стапат во брак.
Англиски: engagement Албански: fejesë
Примери:
Зборуваа за вршачките што се правеа секоја вечер во селото.
На овеја огласување со пушки идет на честитање вршачка сите нивни родниње, комшији и пријатели. [извор]