а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врша

мн. врши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39109
Кош од прачки за ловење риба.
Англиски: bow net
Примери:
Отиде да лови риба со вршата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи