а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршен

мн. вршени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19616
врвот на дрвото
Англиски: treetop
Употреба: Ботаника
Примери:
Жолтеникави беа вршените на стеблата.
Изведенки
врше ср.
мн. вршиња
(дем.) гранче