а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршина

мн. вршини
Вид збор: Именка, женски род
1. плева
Англиски: weed Албански: tëharr
Примери:
На празното гумно се креваа густи облаци од вршина.
2. Врв на дрво, врв на гранка.
Англиски: tree top Албански: maje druri, peme
Примери:
Врз небесниот хоризонт преплетени се вршините на дрвјата.