а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршител

мн. вршители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14702
Тој што врши некаква работа; тој што врши некоја должност.
Примери:
Вршител на работи во амбасадата.
Вршител на должноста директор (в.д. директор).