а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршка

мн. вршки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14806
1. Врвот на дрво или друго растение.
Англиски: top Албански: majë druri, bime
Примери:
Се смирија вршките на копривите.
Вршките на дабјето.
2. Врв на нешто.
Англиски: peak Албански: majë
Примери:
Вршки на планините.
Снежни вршки.