а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршник

мн. вршници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10044
Метален поклопец под кој се пече леб и др.
Албански: saç
Употреба: Гастрономија