а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всади

всадат; всаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8652
1. Вметне, втисне во нешто, зацврсти во лежиштето.
Англиски: insert Албански: fus
2. Со воспитание, со влијание или со постапка вкорени некому нешто, направи добро да запамети.
Англиски: implant Албански: ngulit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ние сме им всадиле навик за читање.
Всади го во мене твојот лик!
3. (се всади) (само 3 л.) Се зацврсти трајно.
Англиски: solidify Албански: ngurtëson
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му се всадила една желба.
Мислата цврсто се всади во него.
Изведенки
1. всадува несв.
всадуваат
2. всадување ср.
глаг. им.