а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всали

(се) всалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замириса од застоеност, обично месо или маст.
Англиски: go rancid Албански: prishet, myket
Употреба: Гастрономија
Примери:
Путерот се всали.
Месото се всали.
2. Добие наслаги сало, се згои.
Англиски: fatten Албански: majm
Примери:
Преку летото прасето се всали.
Изведенки
1. всалува несв.
(се) всалуваат
2. всалување ср.
глаг. им.