а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всее

всеат; всеј, всејте; всеав, всеаја; всеал; всеан; всеев, всееја; всеел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави иницијална каписла; пушти во оптек.
Англиски: sow Албански: mbjell
Примери:
Всее страв, омраза и сл.
2. (се всее) (само 3л.) се засади, влезе
Англиски: sow Албански: mbjell
Примери:
Се всеа страв меѓу луѓето.
Изведенки
всева несв.
(се) всеваат