а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вселенски

вселенскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7861
1. Што се однесува на вселената.
Англиски: universal
Употреба: Астрономија
Примери:
вселенски закони
2. Што се однесува на православната црква.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вселенски патријарх
Вселенски собор