а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всели

вселат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5922
1. Доведе, смести некого во стан, куќа и сл.
Англиски: move in Албански: vendosem, shpërngulem
Примери:
Студентката ја вселија во студентскиот дом.
2. внесе, всади
Англиски: implant Албански: implantoj, ngulit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во градите ќе ти вселат зеленило што лекува.
3. (се всели) (само 3 л.) Се смести во стан, куќа и сл.
Албански: hyri, vendoset
Примери:
Се всели во новата куќа.
4. (се всели) Се вовлече, се всади во свеста, во душата и сл.
Англиски: implant Албански: hy, ngulit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Студенило се всели во срцето на синот.
Страв се всели во него.
Изведенки
1. вселува несв.
вселуваат
2. вселување ср.
глаг. им.