а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всиса

всисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Повлече течност или воздух со уста или со пумпа.
Англиски: suck
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. всисува несв.
всисуваат
2. всисување ср.
глаг. им.
3. всисен прид.
всисни
Пример: Всисен цевковод.