а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

встрана

Вид збор: Прилог
Ранг: 43687
настрана, отстрана
Англиски: aside
Примери:
Ја сврте главата встрана.
Ако се оди многу встрана, тогаш се доаѓа до беспаќе.