а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всушност

Вид збор: Модален збор
Ранг: 320
во суштина, навистина
Англиски: in fact
Примери:
Сите тие подробности, всушност, не нѐ интересираат.
Всушност, тоа не беше идеја, туку нејасна желба.