а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втаи

(се) втаат; втај, втајте; втаив, втаеја; втаил; втаен; втаев, втаеја; втаел
Вид збор: Глагол, свршен
се притаи, се скрие
Англиски: hide
Примери:
Вчас секој се втаи во своето дувло.